bovenbalkorg
     

U bent hier:
ChristenUnie Putten
Wat een voorrecht!

Wat een voorrecht!

vrijdag 27 mei 2011 22:16 Onderstaand de integrale tekst van de bijdrage die de ChristenUnie heeft geleverd in het Kadernota debat op 26 mei 2011

Wat een voorrecht!

Voorzitter,

Wat een voorrecht!

  • Een voorrecht om te mogen wonen en/of werken in Putten:
    • Putten, de gemeente die genomineerd was als MKB vriendelijkste gemeente van Gelderland, met het bereiken van de 6e plaats doen we het dus beter dan 50 andere gemeenten in Gelderland;
    • Putten, de gemeente die na jaren nog steeds in de Nederlandse top 20 van gemeenten met de laagste gemeentelijke lasten staat;
    • Putten, de gemeente waar veel discussie was over subsidies voor het zwembad, desondanks voor de gemeente één van de goedkopere zwembaden uit heel de regio, wel in de top 10 van beste zwembaden van Gelderland;
    • En zo kan ik ongetwijfeld nog veel meer zaken opnemen.
  • Een voorrecht, om hier te mogen staan als volksvertegenwoordiger, volksvertegenwoordiger in een gemeente die ook in tijden van crisis haar zaken financieel op orde heeft;
  • Een voorrecht om hier te mogen staan namens de ChristenUnie en om vanuit die hoedanigheid op te komen voor de Eer van God en bij het licht van de Bijbel te zoeken naar de belangen van heel onze gemeente en al haar inwoners;
  • Een voorrecht om hier te staan in de tijd van het duale stelsel, om vanuit een volksvertegenwoordigende rol kaders te stellen, maar ook om te controleren, en dus ook kritisch te kijken naar voorstellen van ons college.

Voorzitter, in de kadernota wordt vooral vooruitgekeken, en het is belangrijk om vooruit te kijken, vooruit te kijken naar het gestelde doel. Om het doel te bereiken is het van belang om op koers te blijven, op koers blijven door af en toe de koers bij te stellen. Piloten onder ons weten hoe belangrijk het is om regelmatig de koers bij te stellen, ik heb me onlangs laten vertellen dat vliegtuigen 90% van hun tijd niet op koers vliegen, en…. ondanks dat is er slechts een enkel vliegtuig dat het doel niet bereikt.

We kijken terug op het eerste jaar van een nieuwe coalitie, een jaar waarin veel gebeurd is, positieve en minder positieve dingen. We hebben het jaar 2010 afgesloten, de financiële positie is goed, er is voldoende weerstandsvermogen om een aantal stevige tegenvallers op te vangen.  

Voorzitter en dan vooruitkijken:

De fractie van de ChristenUnie is net als het college blij dat de aangekondigde bezuinigingen op het gemeentefonds niet van het formaat zijn zoals in eerste instantie aangekondigd, tegelijkertijd is het nog te vroeg voor euforie, er gaat immers nog een decentralisatie van taken plaatsvinden, zonder dat de bij de betreffende taak horende zak met geld mee komt. Wijzigingen zullen er naar alle waarschijnlijkheid komen op gebied van Jeugdzorg en de Wet Werken naar Vermogen.  Er zijn nogal wat onzekerheden op dit gebied, wat de ChristenUnie betreft is er in ieder geval één zekerheid: de eventuele rekening van deze wijzigingen komt in Putten niet bij de sociaal zwakkeren te liggen.

In de kadernota kijken we 5 jaar voor uit, onze fractie hecht er waarde aan om als raad en college verder vooruit te kijken, wat is onze visie met Putten, wat is ons doel, over 5 jaar, maar ook over 25 jaar. Wij dagen het college uit om samen met de raad te werken aan een lange termijn visie voor Putten.

Voor de fractie van de ChristenUnie is de kadernota een goed middel om de koers naar ons doel vast te houden. De fractie van de ChristenUnie benadrukt graag de volgende zaken:

  • Duurzame energie opwekking, voor onze fractie is het niet meer de vraag of dit noodzakelijk is, maar meer de vraag hoe, waar en wanneer. In de kadernota zien we deze post nog als PM aangemerkt, in de commissie Middelen heeft de wethouder financiën aangegeven dat het rendement van de NUON aandelen voor de komende jaren wellicht te negatief is ingeschat, de fractie van de ChristenUnie stelt u voor om deze PM posten voor 2012, 2013 en 2014 te wijzigen in 200.000 per jaar, als volgt te dekken: 2012 dekken uit het positieve resultaat van 2010, 2013 en 2014 dekken uit het negatieve resultaat dat nu is ingeboekt voor de NUON aandelen. Tevens verzoeken we het college om ook in 2011 al een bedrag van 150.000 te investeren, te dekken vanuit het resultaat 2010.
  • Samen VOOR Putten, dat is het motto van deze coalitie, Samen ben je Putten, dat is wat onze fractie betreft het motto voor onze Puttense samenleving. De sociale cohesie in onze gemeente is bijzonder groot, dat is merkbaar in het verenigingswerk en alle vrijwilligers die op welke wijze ook betrokken zijn met onze gemeente. Dat is een groot goed, dat is onze kracht, de kracht van Putten! Het is niet alleen de kracht van Putten, het bespaart ons als gemeente ook nog eens heel veel geld, er zijn in Putten vele zaken die in heel veel andere grotere gemeenten met betaalde krachten gerealiseerd dient te worden.

  • Tegelijkertijd is het belangrijk om te zoeken naar de voordelen van Samenwerking, het is één van de aanbevelingen die de accountant ons ook meegeeft. Samenwerking in de backoffice, met als doel het belang van de burger. Onlangs stond er in “Binnenlands Bestuur” een artikel over een vijftal friese gemeenten die al jaren samenwerken op het gebied van ICT. De gemeenten geven zelf aan dat het erg lastig is om de exacte besparing vast te stellen, het gebruik van ICT levert sowieso de nodige besparingen op, het is in ieder geval wel zeker dat de samenwerkingen ‘tonnen’ per jaar oplevert.

  • Leren van de geschiedenisPutten is een dorp met karakter. Niet klagen maar dragen en bidden om kracht, dat is ons motto. Het is een dorp om trots op te zijn, met grafheuvels van duizenden jaren oud, onze Oude Kerk, de landhuizen en kastelen, de prachtige oude boerderijen. Maar we denken ook aan de oorlogsjaren, waarvan de sporen nog altijd merkbaar zijn in ons dorp. De ChristenUnie wil de geschiedenis van Putten levend houden. Voor onze jeugd, voor de toeristen, maar ook voor de Puttenaren zelf. Daarom willen we investeren in voorlichting op scholen, maar willen we ook onderzoeken of een Puttens museumkwartier in de omgeving van het oorlogsmoment haalbaar is. Op deze plek –dichtbij het centrum en toch goed bereikbaar- kunnen dan in de toekomst alle voorzieningen bijeen worden gebracht.

  • Kansen voor boeren
    Putten is een boerendorp. En dat zeg ik met trots. Veel Puttenaren zijn van boerenafkomst. De ChristenUnie wil trots zijn op onze boeren. Maar niet alleen maar trots. We willen de boeren waar dat maar even kan helpen met hun bedrijf. Ook als het gaat om nevenactiviteiten, die helpen om het boerenbedrijf overeind te houden. Er zit ontzettend veel werkgelegenheid in ons buitengebied, daar moeten we zorgvuldig mee omgaan. Het onderzoek Kansen voor Boeren heeft in beeld gebracht wat boeren van de gemeente verwachten. Wij hebben deze week van de wethouder al begrepen dat hij de aanbevelingen gaat opvolgen. Een aantal aanbevelingen doet het college sowieso al. Een aantal andere, zoals inzetten op zonne-energie (ipv asbestdaken) en andere vormen van duurzame energie zullen op den duur ook worden opgepakt. Wat de ChristenUnie betreft wachten we daar niet mee, maar gaan we die aanbevelingen zo snel mogelijk uitvoeren. Het onderzoek Kansen voor Boeren is voor ons daarom een extra argument om in te zetten op duurzame energie.

Voorzitter, ik kom tot een afronding, de fractie van de ChristenUnie ziet de toekomst positief tegemoet. Wij wensen het college, met de huidige voorzitter, maar ook de toekomstige voorzitter, onze nieuwe burgemeester Gods onmisbare Zegen toe. Ik sluit af met woorden uit psalm 127: “Als de Heere het huis niet bouwt, tevergeefs zwoegen Zijn bouwers er aan; als de Heere de stad niet bewaart, tevergeefs waakt de wachter“. Woorden van heel lang geleden, maar ook vandaag anno 2011 nog razend actueel en voor de volle 100% van toepassing ook voor het besturen van onze mooie dorp Putten.

 

Samenvatting in 2e termijn:

De constatering:

  • Putten staat er financieel goed voor en is het afgelopen jaar in staat geweest een aantal bezuinigingen ‘geruisloos’ door te voeren.

De ChristenUnie heeft het college een 7-tal kaders meegegeven:

  1. Wat de uitkomsten van het bestuursakkoord ook zijn, de rekening van de decentralisatie van taken gaat in Putten niet door de sociaal zwakkeren betaald worden
  2. De ChristenUnie pleit voor het opstellen van een structuur visie, heel concreet hebben we gevraagd naar een visie met een horizon van 25 jaar
  3. De ChristenUnie wil het budget voor duurzame energie voor de komende jaren concreet invullen en denkt hierbij  voor de komende 4 jaar aan een bedrag van 150.000 – 200.000 per jaar
  4. De ChristenUnie ziet een sterke Cohesie, en onderstreept het belang van de vrijwilliger, hier moeten we de komende jaren absoluut ook voor houden, dit is de kracht van Puttene
  5. De ChristenUnie ziet dat er in den lande voordelen worden behaald met intergemeentelijke samenwerking op diverse vlakken, zoals ICT. Wij verzoeken het college om  ook in onze regio actief te zoeken naar voordelen van samenwerking.
  6. De fractie van de ChristenUnie vindt het onderwerp ‘Leren van de Geschiedenis’ erg belangrijk en is blij met het feit dat dit door het college wordt onderstreept
  7. Het Puttense buitengebied is een waardevol en groot goed voor onze gemeente. Wij zijn blij dat er actief aan de slag gegaan wordt met de uitkomsten uit het rapport ‘Kansen voor Boeren’. Nut en noodzaak van een landschapsontwikkelingsplan worden hiermee nogmaals onderstreept!
Labels

«Terug

Reacties op "Wat een voorrecht!"

Geen berichten gevonden.

Archief > 2012 > mei

Geen berichten gevonden