handen_ard_weblog
     

U bent hier:
ChristenUnie Putten
Weblog
Besluitvorming

Besluitvorming

TWEEDEKAMER006_tcm51-12149dinsdag 12 oktober 2010 08:58 Besluitvorrmingsproces duurt vaak lang. Daarnaast is het ontbreken van collectief geheugen in volksvertegenwoordigende organen als gemeenteraad te vaak te beperkt aanwezig, waardoor consistentie in gevaar kan komen

Besluitvorming bij politieke, ambtelijke, kerkelijke organen, bij verenigingen, coöperaties, stichtingen neemt soms erg veel tijd in beslag. Een dagelijks bestuur neemt een besluit, dat aan de ledenvergadering moet worden voorgelegd, een College voorstel moet de maand erna in de commissie worden besproken en de maand daarna wordt, als het meezit het besluit in de raad genomen.

Overigens is dit nog razendsnel, vergeleken bij besluitvorming waarbij de grondwet gewijzigd moet worden. Daar moet in twee aaneengesloten perioden de Tweede Kamer met een 2/3 meerderheid mee instemmen. In het gunstigste geval duurt het dan ook 5 a 6 jaar voordat de in het nieuwe regeerakkoord voorgestelde verkleining van Parlement, Provinciale Staten en Gemeenteraden ingevoerd kunnen worden.

Na nieuwe verkiezingen verdwijnt vaak een deel van het collectieve geheugen uit een gemeenteraad en dat is soms erg lastig en leidt soms tot hilarische momenten. Zo ook de afgelopen raadsvergadering in Putten.

Wat is het geval: In 2007 heeft de gemeenteraad een post van €50.000 in de begroting opgenomen als “spiegelgeld.” Dat geld mag het college inzetten voor het verkrijgen van subsidies. Heel veel provinciale en landelijke subsidieregelingen hebben de regel dat de aanvrager een bepaald percentage zelf moet bijdragen. Een project kost bv €100.000, waarvoor €50.000 subsidie is te krijgen als de gemeente zelf ook €50.000 betaald. Dat heet in jargon spiegelgeld: Met geld, geld maken.

Het kredietvoorstel mbt de haalbaarheidsstudie Biomassa-erf Putten heeft betrekking op deze regeling. Bij de provincie Gelderland hebben wij een subsidie aangevraagd en gekregen (€50.000) onder de voorwaarde dat wij zelf €25.000 zouden bijdragen. Gezien de post spiegelgeld in de door de raad vastgestelde begroting geen enkel probleem. Kort nadat wij de beschikking van de provincie hadden ontvangen is een voorstel aan de raad gedaan om de €25.000 die wij hebben ingezet te voorzien van de benaming biomassa-erf.

Met de studie was reeds in februari begonnen, omdat wij mondeling van de provincie medewerking hadden gekregen. De studie is in concept inmiddels klaar en zal in november in de commissie RZ besproken worden. Niets aan de hand zou je zeggen, wel opvallend dat de formele besluitvorming lang op zich heeft laten wachten.

Groot was dan eerlijk gezegd ook mijn verontwaardiging dat het CDA bij monde van dhr Huijgen het College betichtte van het hebben van minachting voor het budgetrecht van de raad. Zeker uit de mond van een geacht raadslid, dat al bijna 13 jaar deel uitmaakt van onze gemeenteraad.

Een raadslid dat, in 2007, notabene zelf heeft ingestemd met de post spiegelgeld. Ik begrijp best dat het CDA politiek een iets andere mening heeft over het biomassa-erf en dat is hun goed recht, maar kom niet met het verwijt dat het college het budgetrecht van de raad zou minachten.

Het bovenstaande voorbeeld geeft aan hoe lastig het is om tot besluitvorming te komen en om die besluitvorming ook consequent toe te passen. In een vluchtige tijd, waarin wij van de ene naar de ander hype lijken te vliegen wordt het er wat dat betreft niet gemakkelijker op.

Een uitdaging en verantwoordelijkheid voor raadsleden en wethouders, vooral degenen met enige ervaring, om de consistentie van besluitvorming te bewaken. Gezien de sfeer in de afgelopen raadsvergadering in Putten heb ik daar goede hoop op. Eerlijk is eerlijk heel stiekem ben ik best een beetje trots op onze raadsleden, ook op Arres Huijgen en het CDA.

Labels

«Terug

Reacties op "Besluitvorming"

Gert
Geplaatst op: 14-10-2010 12:02Citeer
Snelheid in besluitvorming?

Besluitvorming van enkele maanden is natuurlijk supersnel in dit soort processen. Soms gaat het nog veel sneller, een voorbeeld daarvan hebben we pas gezien, maar in het gunstigste geval staat dan alleen de zorgvuldigheid onder druk.
Natuurlijk is dit gelukkig een uitzondering en als we er maar wat van geleerd hebben.
Als we ervan uitgaan dat een normale doorlooptijd een jaar is zijn we naar mijn mening realistisch bezig en ja soms zit daar dan een collegewissel tussen.
Het gaat natuurlijk wel wat lang duren als processen een doorlooptijd kennen van een jaar of drie, vier of soms nog langer... Dan krijg je ook te maken met afspraken uit een daarvoorgaand college en gemeenteraad! maar heel vaak willen mensen eenvoudigweg te snel.

Natuurlijk is het wel een gegeven dat landen om ons heen veel sneller bepaalde processen doorlopen en dan heb ik het nog niet eens over landen als China en India. Daar kunnen omvangrijke projecten (zoals complete stuwmeren) binnen een paar maanden worden ingepland en met met de werkzaamheden begonnen.

In algemeenheid is het dus wel een goede ontwikkeling dat er vastgestelde termijnen komen aan het nemen van besluiten. Als voorbeeld denk ik dan aan de wetgeving m.b.t. de wabo.

Op termijn zal het dus allemaal best goedkomen en daar heb ik dan ook alle vertrouwen in.

Met vriendelijke groet,
Gert
Marjolein
Geplaatst op: 18-10-2010 18:20Citeer
@ Gert

Een jaar? Dat is toch veel te lang Gert? Dan is er volgens mij gewoon sprake van onwil. Dat komt in Putten best veel voor. Niet alleen onder het gemeentebestuur, maar vooral onder de ambtenaren. Die hebben dan ook hun naam hoog te houden.
Gert
Geplaatst op: 20-10-2010 20:40Citeer
@ Marjolein,

Een procedure met daarbij besluitvorming welke een doorlooptijd heeft van een jaar of wat langer is echt heel realistisch en ik denkt dat de wethouder dat ook zondermeer kan beamen.

Natuurlijk willen heel veel mensen vaak seeds maar sneller, maar ik waag het te betwijfelen of dat de kwaliteit ten goede komt. Hiermee wil ik niet zeggen dat ik van mening ben dat elk snel proces van ondeugdelijke kwaliteit is.

Wel is het natuurlijk zo dat bij innovaties snelheid een must is, de tijd is dan niet echt je vriend. Als er dan geen snelle besluit vorming plaats vindt is er geen innovatief plan meer. Dit is, naar mijn mening, wel een probleem in Nederland.
In het verleden heb ik wel eens situaties meegemaakt dat men 'oude' innovatieve plannen weer uit de kast wilde halen en dan ontstaan er echt lachwekkende situaties...

Naar mijn idee moet bij innovaties de procedure looptijd serieus worden bekort, maar ik denk dat men daar in Nederland nog niet 'rijp' voor is. Eerst moet de huidige crisis zich nog verder verdiepen.

Of er bij een lange procedure altijd sprake is van onwil betwijfel ik, hoewel dit natuurlijk wel mogelijk is, heb ik het niet vaak meegemaakt. Veel vaker speelt de factor onkunde een rol en dit moet dan in een brede vorm worden uitgelegd.
Natuurlijk zijn er ook nog een scala van andere motieven denkbaar waarom processen soms jaren en jaren duren.

Mijn ervaring met ambtenaren zijn positief, natuurlijk zijn er altijd uitzonderingen, maar laten we eerlijk zijn; iedereen heeft toch wel eens hoofdpijn of z'n dag niet?

Met vriendelijke groet,
Gert
Marjolein
Geplaatst op: 30-10-2010 23:31Citeer
Kan best allemaal zo zijn, maar de gemiddelde procedure bij de overheid duurt mij te lang! en om eerlijk te zijn heb ik van veel ambtenaren geen hoge pet op.
koobi
Geplaatst op: 20-01-2011 06:38Citeer
bottes ugg
chaussures ugg
bottes ugg classic
UGG Amelie Bottes 1688
Ugg Bailey Button bottes 5803
UGG Bailey Button Triplet 1873
Ugg Classic Argyle Knit 5879
Ugg classic Cardy bottes 5819
Ugg Classic Mini bottes 5854
Ugg Classic Short bottes 5825
Ugg Classic Tall bottes 5815
UGG Classic Tall Romantic rose
wholesale jewelry findings
Bottes Ugg Bailey
bottes uggs
ugg australia bottes
ugg bottes cuir
ugg bottes pas cher
2010 Bottes Ugg
2010 Nouvelle Bottes Ugg Metallic
Bottes Hiver
Bottes Ugg 2010
Bottes Ugg Loisirs
Ugg Bottes 2010
Bottes UGG en Peau de Mouton Australien Real
Bottes UGG Pas Cher pour France
ugg bottes enfant
Authentique Bottes Ugg
Bottes Ugg Claasic Style
Bottes Ugg France
Bottes Ugg Italie
Bottes Ugg Paris
wholesale jewelry findings
Chic Bottes Ugg
Bottes Ugg Pas Cher
Bottes UGG tous en Soldes
Forum des bottes ugg convenir
les bottes ugg neuf
Vente en ligne de bottes UGG Australia
Acheter Chaussures Ugg
bottes ugg camel


5.
Bottes ugg Hiver vendre moins cher
Bottes ugg Paris moins cher
Ugg Metallic bottes ugg
acheter bottes ugg
bottes cow boy boutique en ligne
Ubottes talon haut
Bottes ugg Neige en Soldes ugg bottes bottines
ugg bottes style ugg
acheter bottes ugg fourrees ugg
acheter bottes neige discount
bottes ugg cuir homme
bottes ugg kickers
bottes ugg neige bebe
Recherche bottes ugg style Ugg beige clair
bottes ugg franges
Femmes bottes ugg Classic Mini Roses Fleurs
vente chaussures ugg
Bottes bottines
Bottes style ugg
Bottes UGG Pas Cher pour france
Ugg pas chere
Bottes le chameau ugg
Des bottes style UGG
Ugg australia boots
Ugg Femmes Kensington
Chaussure Femmes
Tes biker
UGG Femmes Coquette
UGG Jimmy Choo Sora
Botte moto pas cher
Bottines homme UGG en ligne
Ugg Jimmy Choo Sora 3045
Ugg Jimmy Choo Starlit 3044
Ugg Ultra Short bottes 5225
UGG Women's Dakota 5131
Ugg Nightfall bottes 5359
Ugg Ultra Tall bottes 5245
Femmes Sundance II beige 5325
Ugg Metallic bottes 5812
UGG Women's Coquette 5125
Ugg Erin bottes 5202
Nieuw bericht

Archief > 2012 > mei

Geen berichten gevonden