Wat me van dit eerste jaar als raadslid bijblijft, is dat je weinig vrije tijd overhoudt. Veel avonden weg en heel vaak naar vergaderingen of andere bijeenkomsten. Het lijkt ook een beetje eenzijdig dat het in de krant vermeld wordt dat je niet op een vergadering bent geweest. Want de journalist komt niet op elke bijeenkomst waar ik heenga. Maar gelijk heeft hij wel natuurlijk, dat de wijkavonden belangrijk zijn. Van de ChristenUnie was er inderdaad geen raadslid op de betreffende wijkavond, maar wel een commissielid, Henk Dekker. Maar zoiets is een duaal nieuwtje dat nog geen wortels heeft in de samenleving. Dat is ook wel een beetje mijn ervaring toen ik commissielid was. Je bent geen raadslid, je doet wel veel commissiewerk en fractievergaderingen, ook de fractieleden zien je als een volwaardig lid, maar andere mensen tellen je niet mee, omdat ze deze constructie nog niet helemaal kennen.
Ik ben vijf jaar lang met veel plezier commissielid geweest, en ik heb zo veel ervaring opgedaan. Eigenlijk zou elk raadslid eerst een tijdje mee moeten draaien als commissielid. Je leert de wereld van politiek en ambtenaren goed kennen en daar kun je als raadslid veel voordeel van hebben. Een van de doelstellingen van het duale systeem was: meer mensen betrekken bij de politiek. Dat gebeurt dus via deze commissieleden. Ze ontlasten de raadsleden ook een beetje van hun werkdruk. Maar dat werkt natuurlijk alleen, maar als er ook erkenning is voor het werk van het commissielid.
En dan is het Koninginnedag. Ik ben benieuwd hoe het gaat met de alcoholverkoop natuurlijk. Ik heb op een aantal winkels de posters zien hangen, dus het ziet er veelbelovend uit. Als ik door het dorp loop op weg naar de optocht, zie ik geen jongeren met alcohol. Later, als ik sta te kijken, zie ik een groep jongens, waarvan er een paar met een pilsje lopen. Maar in de optocht zie ik geen bier. En het zag er leuk en gezellig uit. Je kunt dus ook lol maken en gezellig zijn zonder een pilsje in de buurt. Ik vond het een succes. Zo kan het dus ook, hoewel gedwongen. Gezien het verzet vooraf is het een goede zaak dat dit opgelegd is. Ik hoop dat iedereen hieraan heeft kunnen zien dat het dus zonder ook kan. Misschien komt er wel een tijd dat de Burgemeester het niet nodig vind om een alcoholverbod in te stellen.
De optocht was als vanouds mooi en leuk. Het blijft knap om een traditie al zolang vol te houden. En ook wat een creativiteit van al die karrenbouwers! Zoveel mensen die daar een deel van hun vrije tijd in hebben zitten de afgelopen weken. We krijgen (kerkelijke) gemeenteleden op de koffievisite en ook zij spreken hun bewondering uit over zo’n optocht. Echt een ouderwets gezellige Koninginnedag, is hun reactie.
De andere dagen gebruik ik om in ons huis aan het werk te zijn. Ook daarin merk je dat veel vrije tijd gaat zitten in het raadswerk. De zolder moet opgeruimd. Inderdaad, daar zitten veel ‘oude’ raadsstukken bij die opgeruimd kunnen worden, maar ook andere zaken liggen al lange tijd te wachten. En in de tuin valt er ook nog het een en ander te doen. Ook moet er geverfd worden. Kortom, ik heb nu eindelijk tijd om hard aan het werk te zijn in en om ons huis en dat is best leuk werk. Je ziet het netter en mooier worden. Ook het mooie weer werkt hieraan mee. Het is dus echt voorjaar.