handen_ard_weblog
     

U bent hier:
ChristenUnie Putten
Weblog
Geen politieke spelletjes

Geen politieke spelletjes

zaterdag 14 januari 2012 23:17 Een nieuw jaar. Daar horen natuurlijk de wensen bij voor een gezegend 2012. Ik hoop dat we een goed politiek jaar hebben. Al begon het niet op die manier. Maar dit was pas de eerste raadsvergadering van dit jaar, we krijgen nog meer kansen.

Ik houd meestal niet zo van terugblikken, maar soms ontkom je er niet aan. De commissie Samenleving van 15 december 2011 was een goede en constructieve vergadering. Het verloop van die vergadering is ook besproken in de B&W-vergadering op de dinsdag daarna. Helaas kan ik daar niets over zeggen, want dat is niet openbaar. Wat ik wel kan verklappen, is dat ik niet aangesproken ben op zaken die niet in orde zouden zijn. En het is toch wel leuk voor een voorzitter, dat er uit zo’n lange en intensieve vergadering geen wezenlijke kritiek komt. Verbeterpunten zijn natuurlijk altijd welkom.

Op die commissievergadering werd er, op verzoek van de commissie, gesproken over de problematiek van de Stichting Buitensport Putten. Zoals veel mensen zullen weten, beheert deze stichting het terrein van het sportpark  “De Eendracht”. En op de velden van “De Eendracht” speelt de voetbalvereniging Rood/Wit. Op zich was die bespreking in de commissievergadering al bijzonder. Meestal wordt de agenda bepaald door zaken die het college aan de raad voorlegt. Raadsleden kunnen dan vragen stellen over die zaken en kunnen op die manier gegevens verzamelen om hun standpunt te bepalen. Het college geeft antwoord op de vragen, soms ook ontstaat er een hele discussie, doordat commissieleden met elkaar van mening verschillen en elkaar voor hun standpunt proberen te winnen. Dat zijn geen politieke spelletjes, dat is elkaar overtuigen met behulp  van goede argumenten gebaseerd op feiten.  Maar de problematiek van het financiële tekort van de SBP is door de commissieleden zelf op de agenda gezet. De commissie had dus zelf behoefte om erover te praten. Dat was een goede zaak. De wethouder van sportzaken had immers aangegeven, binnen de door de raad gestelde kaders geen geld meer ter beschikking te kunnen stellen voor de SBP. Dus als de raad wil dat er toch geld beschikbaar wordt gesteld aan SBP, dan moet de raad de kaders voor het college veranderen.  Het is dus goed en duaal om daar met elkaar in het openbaar over te spreken. Iedere partij kon zijn visie en mening geven. Ook hebben de commissieleden onderling gedebatteerd over de SBP. Er werden vragen aan het college gesteld, die door de wethouder van sport beantwoord werden. Ook de SBP zelf heeft het woord gevoerd in de commissievergadering. Niets mis mee dus.
Maar aan het einde van de discussie ontstond de onduidelijkheid: wat wilde men nu van het college? Er werden géén nieuwe kaders gegeven aan het college. De commissie vond dat de wethouder genoeg had gehoord om zelf een voorstel te maken. Maar als commissievoorzitter zie je dat uit de hand lopen, want elk commissielid heeft zijn eigen wensen en eisen. En noch de commissieleden noch de wethouder konden de kaders aangeven waarbinnen het voorstel van het college zou moeten vallen. Een aantal partijen wilde aan de SBP financiële ruimte geven, een aantal wilde dat niet, en de ChristenUnie wilde dit eerst intern bespreken. Want in 2008 was afgesproken dat het beschikbare geld taakstellend was. In Jip-en-Janneketaal: dit geld krijg je van ons, maar niet meer.

Het bleef ondanks mijn aandringen als commissievoorzitter stil als het ging om de kaders. En dat mag natuurlijk. Je kunt als politieke partij denken: de wethouder hoeft niets te doen, ik kom wel met een eigen voorstel. Voor een oppositiepartij is zoiets natuurlijk erg leuk, want je kunt zo buiten het collegeprogramma om ook iets voor elkaar krijgen. Voor een coalitiepartij is het natuurlijk ook mogelijk, maar je moet wel uitkijken dat je het college dan niet voor de voeten loopt en je moet ook even overleggen met de coalitiepartners, maar het kan natuurlijk wel, een eigen voorstel. Het lijkt mij bijvoorbeeld wel een keer leuk.

Maar na 15 december hoorde ik niets van een initiatief-voorstel. Even overwoog ik er zelf mee te komen, want het leek me wel leuk en ik zag ook wel mogelijkheden. Maar voor een commissie-voorzitter is het niet slim om dat te doen; je gooit je onafhankelijkheid als  commissievoorzitter te grabbel en daar voelde ik niet voor. Bovendien ik heb als voorzitter duidelijk de hint gegeven. Maar zoals het vaak gaat, wordt er op het laatst toch wat ondernomen. Maar ja, als je wacht tot een paar dagen voor de raad, dan krijg je dat niet meer rond. Je moet dan nog iedere partij overtuigen en dat is niet makkelijk, want in de politiek lopen nu eenmaal veel mensen rond met een uitgesproken eigen mening – een belangrijke eigenschap, die als zo vaak ook een valkuil is.

Hoewel Okko van Dijk een betrokken en vloedvol betoog hield, wist het CDA de raad niet te overtuigen en dat is jammer. Maar om dan je tegenstanders te beschuldigen van politieke spelletjes, dat gaat mij te ver. Op twitter werd door CDA-raadsleden het woord onverantwoordelijk gebruikt. Hoewel ik de teleurstelling begrijp, gaat dat toch wel een tikje te ver. Een andere mening is niet persé onverantwoordelijk. Als je zelf kiest om niet met een initiatief-voorstel te komen en pas op het laatste moment met een motie vreemd aan de orde van de dag, dan heb je toch zelf voor deze strategie gekozen. Waarom koos het CDA niet voor een goed initiatiefvoorstel, met mogelijkheden voor een amendement? Nee, er werd gekozen voor een motie. Een ongelukkige keuze, want een motie geeft weinig mogelijkheden en hoeft ook nog een keer niet uitgevoerd te worden. De ChristenUnie had op de commissievergadering aangegeven bedenkingen te hebben en het CDA was redelijk enthousiast – is het dan zo raar dat de ChristenUnie verwacht dat het CDA of GemeenteBelangen met een initiatief voorstel komt? Je kunt bij een mislukte actie kijken naar de andere partij, maar het getuigt wel van volwassenheid als je ook naar jezelf kijkt. En dat mis ik wel een beetje op twitter. Zelfreflectie heet dat.

Dat het CDA nu boos is, snap ik als geen ander. De teleurstelling over iets wat je goed bedoelde, kan groot zijn. Maar weet het CDA niet beter of missen ze de politieke ervaring voor een initiatiefvoorstel? Hoe dan ook, beschuldigingen aan het adres van de ChristenUnie vind ik niet terecht. We hebben in de commissievergadering duidelijk gezegd dat we dit zouden willen overleggen in de fractie. En dat hebben we gedaan, zo uitvoerig dat de bode ons uit het gemeentehuis wilde zetten. We hebben ook geluisterd naar Okko van Dijk die even langs kwam tijdens de fractievergadering. We hebben ons standpunt uit 2008 herhaald. Toen hebben we de kaders aangegeven aan het college. Met die kaders heeft wethouder Kleijer het goed geregeld. Door tegenslag is er een te kort ontstaan. Hoe we daaruit gaan komen? Samen met SBP. Maar de oplossing kan niet zijn dat de SBP enkel maar de hand op  hoeft te houden. We hadden verwacht en gehoopt dat er een voorstel gemaakt zou worden, dat door de raad zou worden aangenomen. Ik vind het erg jammer dat dit in Putten maar niet van de grond komt. Want CDA, de verantwoordelijkheid nemen voor SBP had ook kunnen inhouden: een eigen initiatiefvoorstel.

Vind ik nu dat dit alles een schoonheidprijs verdient? Nee, duidelijk niet. Ik hoop dat de partijen hun boosheid een beetje kwijtraken, want dit is niet goed voor de samenwerking. Het is niet constructief om alsmaar naar een ander te wijzen. Er worden dan ook woorden gebruikt die meer kapotmaken dan dat ze iets oplossen. Als er met modder gegooid wordt, wordt iedereen vuil.

Labels

«Terug

Reacties op "Geen politieke spelletjes"

Gijs Pansier
Geplaatst op: 15-01-2012 19:45Citeer
Jullie moeten eens ophouden over het tekort en tegenslag. Het tekort van € 22.000 heeft de SBP zelf gedragen.
Wat er nu rest is een bedrag voor advies en toezicht en onderhoud voor de komende 10 jaar dat het college in het budget wil schuiven en daarvoor houden wij onze hand op
Aart Evers
Geplaatst op: 15-01-2012 21:59Citeer
Hallo Peter,

Zo te lezen heb je de notulen voor de commissie Samenleving nog niet gelezen. Je hebt het over een initiatief raadsvoorstel dat maar niet kwam. Vindt je dat vreemd? Ik niet. De notulen van de commissie samenleving worden besloten met:

"Na enige discussie over de inhoud van het voorstel voor de volgende gemeenteraadsvergadering adviseert wethouder Kleijer om, gezien de tijdsspanne, het onderliggende stuk als bespreekstuk naar de gemeenteraadsvergadering van 12 januari 2012 te laten gaan. Partijen kunnen dan zelf AMENDEMENTEN indienen over de ruimte die ze willen bieden. ALLE PARTIJEN stemmen hiermee in."

Het is dan raar dat wethouder Kleijer niet met een raadsvoorstel komt zoals afgesproken. Daardoor moesten wij met een noodsprong een motie vreemd aan de orde van de dag indienen. Dus wel even alle feiten noemen Peter.

Verder heeft Pansier gelijk als hij zegt dat de gevraagde bedragen geen tekort zijn:
* Onder druk van de gemeente is een projectmanager aangesteld die zich terug moest verdienen. Dit is niet gebeurt, integendeel zelfs: er kwamen door hem nog meer kosten bij.
* Het afkopen van 10 jaar onderhoud mag niet als tekort worden gezien. Kreeg SDC dit geld ook niet? Waarom nu dan Rood Wit ook niet. Mijn inzet en die van het CDA is in dit geval zoveel mogelijk: gelijke moniken, gelijke kappen.

Dan over de politieke spelletjes: pas net voor de raadsvergadering reageren op de ingebrachte motie vind ik niet constructief. Evenals de opstelling van WIJ Putten die in de commissie een oplossing wilden en daar samen met GB en CDA over na willen denken. Achter de schermen was echter niets mogelijk. Het CDA heeft bewogen en wilde eerst 75.000 om manager en onderhoud veld in 1 keer te regelen. Toen we signalen kregen dat dit op onvoldoende steun kon rekenen hebben we alleen kosten manager ingebracht. Niet omdat we steun verwachten van WIJ Putten. Daar kwamen helemaal geen signalen meer vandaan. Wel van de CU. Jullie wilde geen 75000 maar wel nadenken over 32000. Pas 5 minuten voor de raadsvergadering vernamen we dat jullie hier niet mee akkoord waren. Tja, wat moet je dan nog verder.

Dus Peter, voor mij zijn dit politieke spelletjes. Ik begrijp ze ook wel. Als coalitie willen jullie 1 lijn omdat er al genoeg afwijkend is gestemd. Maar zeg dat dan aub ook tegen ons. Dat bespaart ons veel moeite en zinloos onderhandelen.

Met vriendelijke groeten van Aart
Gijs Pansier
Geplaatst op: 16-01-2012 09:41Citeer
Wat ik in mijn eerste bericht heb gezegd wordt nu dus aangegerepen om ons als stelletje nietsnutten te bestempelen die geen actie ondernemen en alleen hun hand ophouden. Kijk op twitter.
De beer is nu los, ik ben niet snel kwaad maar nu is het wel zover.
De media zullen komende tijd misschien wel smullen.
Peter Brink
Geplaatst op: 17-01-2012 18:17Citeer
@Gijs Pansier
Hartelijk dank voor uw reactie. Ook sterkte met het verwerken van uw aftreden, dat zal een moeilijk en lastig beslissing zijn geweest. Ik snap dat u teleurgesteld bent. Dat de pers met het verhaal aan de haal gaat is bijzonder vervelend en erg lastig, maar helaas niet te voorkomen. Maar vergist u zich niet in de pers, ook bij een positieve besluitvorming had de pers dit negatief kunnen invullen, denkt u maar eens aan de negatieve artikelen als het zwembad weer eens (vermeend) meer geld kreeg.
De redenatie van de ChristenUnie is dat SBP een taakstellend bedrag heeft gekregen. Elke euro die daar bovenop komt is niet afgesproken. Afgesproken was dat SBP het voor dat bedrag ging realiseren en dat is niet gelukt. Wat de oorzaak is van het veroorzaken van dit tekort, daarover kunnen we van mening verschillen. Dat is geen politiek spelletje zoals wel beweerd wordt.
De ChristenUnie heeft u niet beschuldigd van amateuristisch gedrag en heeft ook niet gezegd dat de SBP niet heel serieus met de renovatie is bezig geweest. Als we van mening verschillen met de SBP, dan wil dat niet zeggen dat we uw werk afkeuren. Ik ben bij de opening van de renovatie geweest en was onder de indruk van het geheel, klasse. U kunt uit de bus komen met dit sportpark. De ChristenUnie heeft zich na afloop van de raad ook meteen open opgesteld en een afspraak gemaakt met de SBP om een toelichting te geven, zoals in de raad gezegd. We gaan de oplossing zoeken in de mogelijkheden die SBP en het gemeentebestuur hebben.
Peter Brink
Geplaatst op: 17-01-2012 18:19Citeer
@Aart,
Ik heb de notulen van de commissie gelezen, het zou vreemd zijn als ik mijn weblog schreef en deze notulen niet had gelezen! (het is trouwens niet netjes te citeren uit niet vastgestelde notulen, maar dat ter zijde) Maar na de commissie is er in het college ook over gesproken: zie mijn opmerkingen daarover in de weblog. We hebben als raad en commissieleden een e-mailbericht gehad van het college waarin het college meedeelde, bij hun voorstel te blijven. En als de raad dat niet wilde, moest de raad zelf maar met een voorstel komen, of een amendement indienen.
Dat is wat ik onder woorden heb gebracht. Aangezien jij die e-mail ook hebt gehad en (natuurlijk) gelezen, blijf ik bij mijn redenatie. Ook heb ik op de Nieuwjaarsreceptie tegen SBP en Rood/Wit gezegd, dat ik nog niets had gehoord van een voorstel. Ik heb ook toen tegen jou gezegd: is dit niet een taak voor het CDA? Kortom je hoefde dus helemaal geen noodgreep toe te passen. Je had voor kerst al kunnen werken aan een initiatiefvoorstel. Dat had je tussen kerst en Nieuwjaar al kunnen rond sturen. Ik heb in die week wel meer belangrijke zaken voorbij zien komen. Maar ik roep toch ook niet dat je toen je verantwoordelijkheid niet hebt genomen? Je hebt afgewacht omdat je dacht of hoopte dat er iets zou gebeuren (sorry ik vul ook een keer in).

Waar ik tegen protesteer is de ChristenUnie te beschuldigen van politieke spelletjes, terwijl ik heb uitgelegd dat er helemaal geen spelletje is gespeeld. Je hoeft het niet met ons eens te zijn. Maar mijn verhaal maakt wel duidelijk dat het niet zomaar een verhaal is. Op zijn minst is er voor de situatie een verschillende interpretatie mogelijk. Ik zou het ook wel op prijs stellen dat je die term 'politieke spelletjes' terug neemt. Blijft staan dat je wel met de ChristenUnie van mening mag verschillen. Uit jouw verhaal merk ik trouwens dat je eerder contact hebt gehad met ook de ChristenUnie, dan je bijvoorbeeld op twitter hebt gesuggereerd. Ik begrijp dat je boos en teleurgesteld bent. Maar dat is de ChristenUnie ook.
De term 'politieke spelletjes' heeft bij mij een negatieve klank. Maar als je bedoelt dat wij serieus hebben gewerkt aan een oplossing voor SBP, dan kan ik me daarin vinden. Maar als je met allerlei complottheorieën aankomt waarin ook nog andere partijen een rol spelen, dan neem ik daar afstand van. Je beschadigt ook wel iets als je dat vol blijft houden. De politieke spelletjes zijn niet in overeenstemming met wat ik de HEERE heb beloofd bij mijn beëdiging. Als je gelijk hebt dat de ChristenUnie er een spelletje van maakt, moet je met bewijzen komen. Ik houd het er voorlopig maar op dat het allemaal niet zo zwaar is bedoeld en dat je de boosheid even kwijt moest.
Aart Evers
Geplaatst op: 18-01-2012 08:45Citeer
Beste Peter,

Bedankt voor je uitgebreide reactie. Je openheid waardeer ik. Op bepaalde punten kan ik de reactie nog steeds niet volgen. Het was de bedoeling dat het college een voorstel mbt SPB in zou dienen waarbij ze zouden aangeven geen extra geld beschikbaar te stellen. In de commissie was afgesproken dat andere partijen op de manier de mogelijkheid zouden hebben een amendement in te dienen. Nu kwam er geen voorstel en werd ons de mogelijkheid tot het indienen van een amendement ontnomen.

Daarna is op initiatief van GB inderdaad gekeken naar de mogelijkheid van een initiatiefvoorstel. Hier bleek totaal geen draagvlak voor te zijn. Bijna iedere partij had een andere mening en zelfs binnen partijen lagen de meningen verdeeld. Ik begrijp bij de CU ook. In zo'n complexe situatie zijn geen deals te sluiten, vooral als blijkt dat mensen die in de commissie soms heel welwillend zijn eigenlijk van hun partij geen mandaat hebben.

Zelfs na de maandag voor de raadsvergadering lag het politieke slagveld geheel uit elkaar zodat er geen zich was op een vruchtbare meerderheid. Toen dit uit beeld was, hebben we besloten een motie vreemd aan de orde in te dienen, omdat we die nog op alle momenten konden bijstellen zodat er wellicht toch nog een meerderheid te halen was. Als CDA wilden met 75000 euro in 1 keer het probleem van de manager en het onderhoud regelen. Toen we erachter kwamen dat dit echt onhaalbaar was, hebben we gekeken naar alleen de kosten van de manager in te brengen en later wel te kijken naar het onderhoud. De signalen van de CU waren maandag dusdanig dat hier geen "nee" op kwam, maar dat men hier serieus over na wilde denken. Met GB, CU en CDA gloorde er dus een meerderheid voor 32.000. Dit was maandag en donderdag om 5 minuten voor de raadsvergadering hoorden we voor het eerst dat de CU hier toch niet mee akkoord was omdat (een deel) van jullie fractie hier niet mee kon leven. Weg meerderheid dus.

Helaas wisten we dus voor de raadsvergadering dat zelfs die 32000 waarschijnlijk niet haalbaar was. Er was echter niets meer te overleggen met de CU omdat jullie pas zo laat reageerden. Dit was voor ons een grote teleurstelling en voor SBP een nog grotere.

Extra zuur voelde het aan toen na de behandeling van dit onderwerp de fractievoorzitters van CU en WIJ Putten met een extra lange plaspauze naar de gang gingen. Later begreep ik van de mensen van SBP dat ze op dat moment met de SBP afspraken hebben gemaakt voor een overleg. Dan denk ik, waarom had het voor de vergadering niet kunnen gebeuren? waarom werden we als CDA en GB daar niet bij betrokken?

Helaas hebben we dit vaker gezien en dan bleek soms later dat een voorstel van een oppositiepartij wordt afgestemd en de maand erop de coalitie de reddende engel gaat spelen. Dit geeft bij ons een zeer onprettig gevoel: een coalitie die pas na gaat denken over oplossingen als men eerst even lekker een voorstel van de oppositie heeft afgeschoten. Altijd met het argument: "het is nog te vroeg".

Nou, bij de SBP was het zeker niet te vroeg en via diverse kanalen hoorden we dat het probleem niet was dat er onvoldoende informatie was, maar dat andere partijen het onderling of intern gewoon niet eens waren. Dat komt dan nooit in de raad.

Omdat het college en de SBP zulke verschillende opvattingen over de gang van zaken hebben, hebben we als CDA de gedachte geopperd om een onafhankelijke commissie te laten bekijken wat nu echt precies is afgesproken. Wanneer alles echt boven water is, en het blijkt dat jou opvatting de juiste is en die van de SBP onjuist, dan ben ik de eerste die excuses aanbied. Maar ik wil het wel eerst uitgezocht hebben.

Tot zover de weergave waarop ik dit beleefd heb.

Met vriendelijk groeten van Aart

NB ik heb altijd geleerd dat ik in conflicten niet lichtvaardig zou zweren en als men mij er niet om vraagt, dat ik de Naam van God niet gebruiken moet bij het halen van mijn gelijk. Dus dat wil ik in dit geval ook maar niet doen.
Nieuw bericht

Archief > 2012 > mei

Geen berichten gevonden